Vliv člověka

Nezabývám se zde žádnými studiemi ani „nepapouškuji“ jiné lidi z oblasti výživy. Tím nechci říct, že jsou špatní, to vůbec ne. Pro základ utvoření vlastního názoru je dobré se zajímat o názory ostatních. Co nám to přinese být jako každý jiný, jako „stádo“ a nehledat tu radost v tom říct, co si myslíme a třeba se i pohádat, pokud věříme, že máme pravdu!

Rád chodím pěšky, střídám posilovny, hodně poslouchám a koukám kolem sebe. Z toho důvodu bych chtěl popsat jen kousíček jednoho z témat, co mě poslední dobou zaujalo.

Někdo možná řekne, že jsem moc přímý, někdo hloupý. Proč ne. Mějme svůj názor a nemusíme se zavděčit všem.

Vliv člověka_HIGHPROTEIN_článek

Utíkání před sebou samým

Svět je čím dál „tlustší“ a každý je odborník na to, proč! Zde je jen výčet toho, co slyším ve svém okolí a za co se lidé schovávají:

  • diety - příliš omezující, protichůdné informace, nespočet typů,
  • fitness odvětví - protichůdné informace, netransparentní výrobci doplňků výživy, příliš zřejmé sexuality,
  • cukr - návykový,
  • McDonald’s - stojí na každém rohu a vytváří náš tuk,
  • posilovna - budou se my tam smát za to, jak vypadám, nemám dost svalů, nemám se kam schovat,
  • partneři - nepodporují a pokouší nás s nezdravým jídlem,
  • rodiče - dovolili nám jíst nezdravé jídlo, když jsme byly dětmi,
  • děti - nutí nás kupovat nezdravé jídlo a my ho potom jíme s nimi,
  • práce - nemám čas, příliš stresu,
  • časopisy - používají photoshop, aby vytvořili hezké lidi, to nikdy nedokážu, tak proč vůbec něco měnit.

 

Položme si otázku, zda tyto věci hrají hlavní roli ve vzniku obezity. Nepřímo, možná. Ale buďme k sobě upřímní.

Můj názor je, že jsou to jen výmluvy a utíkání před sebou samým.

Schopnost převzít odpovědnost

Je opravdu tak divné, že se svět stává „tlustším“? Vše je nejspíše schováno v tom, že se stáváme méně schopni přijmout odpovědnost za cokoliv. Převzít dnes odpovědnost je cnost, která musí být součástí životního stylu. To naštve, co? Protože čím více máme odpovědnosti, tím pravděpodobněji budeme hledat příležitost k tomu, abychom chránili své okolí namísto toho, abychom se pasovali do role oběti. A pokud se dnes podíváte kolem sebe, všimněte si, oběti jsou ti, co nejvíc křičí.

A toto nevyhnutelně směřuje k tomu, že se mentální slabost stává slabostí fyzickou. Slabí lidé často ukazují prstem na vše nepohodlné, aby si obhájili nepřekonání svých osobní cílů.

Ano, věci, které viní, mohou být opravdovým problémem. Existují fyziologické a psychologické faktory, které znemožňují ztrátu tuku nebo zisk svalů. A už jsme zase u toho, jste k sobě upřímní? Každý máme nějaké omezení. Co to znamená? Nic, jen to, že dokážete cokoliv, pokud přijmete odpovědnost a nebudete jen ukazovat prstem.

Pravda o "fitness lidech"

Každý, kdo má „tvar“, nějakým způsobem bojuje. To nám není dáno. Máme hromady osobních omezení a problémů, které je potřeba každý den překonávat. Takže, pokud nepatříte mezi velmi malou skupinu geneticky požehnaných, nemůžete mít „tvar“ bez boje. Svaly nepůjdou „budovat“ bez boje a rozhodně se nepůjde udržovat, aniž byste nějakým způsobem nemuseli bojovat.

Kromě toho se vaše boje budou měnit každoročně, měsíčně, někdy i denně. Takže, jakmile překonáte své první výzvy, budete čelit dalším. A děje se to všude, nejen pod činkou, ale i ve škole, v kanceláři, kdekoliv. Získání „tvaru“ není věc, která se děje výhradně v posilovně, ale je to to, co děláte neustále s každou volbou.

Můj boj

V mém okolí nikdo necvičil a převážně „dárce semene“ nechápe dodnes, proč jsem přestal pít alkohol, kouřit, vyhýbám se večírkům do rána, pořád si vařím, jím ve stejný čas, chodím cvičit atd. Řekl, že: „Celé gymnázium jsi prochlastal, tak proč se teď snažíš něco změnit! Cvičení Ti akorát zničilo postavu! Proč raději nechlastáš?“ To zabolí...

Já tomu říkám, že se je jedná o takzvané „toxické lidi“. Tito lidé jsou v životě každého z nás, srážejí nás dolů (obvykle v jemných, někdy pasivně agresivních cestách), brzdí nás nebo jen vysávají pozitivní vibrace. Nedovolme jim, aby nás drželi zpátky, ale ani se o ně nestarejme.

K tomu mám zátěžové astma, tinnitus (deprese, nespavost), pravým okem nevidím a neměl bych zvedat těžké věci, jsem po těžkém kolapsu z přepracování a hlava neposlouchá jako dřív, a přesto si už dnes neumím představit, že bych necvičil.

Nebylo a každý den to není lehké, ale uvědomil jsem si pro mě něco důležitého. Toto všechno špatné, dnes už to vidím spíše jako dobré, mě žene den po dni bojovat s tou výzvou. Není to o lidech kolem, ale jen o nás, protože pokud uspějeme, my pocítíme tu cnost odpovědnosti.

Cvičení je pro mě jako terapie, která my dává řád a radost do života, která působí pozitivně i na lidi v mém okolí, což je až hmatatelná motivace.

Vaše tělo, Vaše firma

Většina lidí se netrápí fitness otázkou. Nejsou na zvedání činek, nebo když jdou do obchodu, nepřemýšlí nad celkovou nutriční hodnotou potravin. To je v pořádku.

Dělají to, co dělají a jsou to často velmi chytří lidé, což znamená, že pokud chtějí být silnější nebo štíhlejší, naleznou způsoby. Mohou si najmout trenéry, číst knihy, udělat si vlastní výzkum, vařit pro sebe místo toho aby jedli někde venku, pít méně alkoholu, spát trochu více a zapojit se do skupin lidí se stejnými zájmy.

Stejně jako Vy! Máte-li například nadváhu, nenechte nikoho, aby Vám říkal, že nemáte na výběr nebo, že jste se dostali na tuto cestu a nemůžete za to. Proč? Protože, pokud si to myslíte, tak se pravděpodobně nebudete cítit dostatečně schopni, abyste převzali kontrolu, přinejmenším ne dlouhodobě.

Pokud se nestaráte o posilování Vašeho těla nebo o zlepšení zdraví, je to Vaše práce. Budete upřednostňovat, co je pro Vás důležité. Prostě neříkejte, že fitness, dietní knihy, výrobci doplňků selhaly nebo vaše rodina jsou vinni za důsledky, kterým nyní čelíte.

„Je to Vaše tělo a Vaše podnikání, pamatujete?“

Pavel Kučera

Patolízalství nepomáhá

Patolízal je někdo, kdo řekne lidem přesně to, co chtějí slyšet.

Takže řekněme, že jste například osobní trenér, poradce pro výživu a vy říkáte tlustým lidem, že to není jejich vina, že za to nemůžou a ať přijmou, jací jsou bez ohledu na to, jak je to nezdravé atd. To jsou „kecy“.

Víte, že lidé, kteří nemají „tvar“, by i tak mohli v rámci okolností se kterými se potýkají najít výborné volby pokroku, bez ohledu na to, jak nešťastné tyto okolnosti jsou. A víte, že „přijetí toho jací jsou“ je lež, protože jejich život by byl mnohem snazší, kdyby jejich těžké tělo dalo odpočinout kloubům od extra váhy.

Moc dobře víte, že se budou cítit lépe, mít více energie, budou se pohybovat snadněji, mít méně léků, budou lépe spát, méně se bát bolesti, mít větší sebevědomí a lepší sex.

Existuje způsob jak být soucitný a upřímný. Ale tím, že si budete hrát na patolízaly, jen povzbuzujete lidi k tomu, aby byli spíše oběti než mistry svých okolností. Vždycky si můžeme vybrat, abychom se dostali do lepší podoby dnes, začali se k sobě lépe chovat a tím zabránili tomu, abychom setrvali v tom, kde jsme dnes. Je tu volba!

Vaše patolízalství je mnohem urážlivější než brutální upřímnost někoho, kdo řekne: „Jsi tučný, ale tady je řešení.“

Zkuste tak nastartovat v lidech ten požadovaný boj, protože tak překonáte problémy. Nelekněte se, že se budou většinou boji vyhýbat. To ale znamená, že se něco nového děje. Už to je začátek k tomu, že začínají bojovat proti osobním nevýhodám, se kterými všichni bojujeme, když chceme získat „tvar“ i když už „tvar“ máme.

První krok ke změně

Čím déle si lžete, tím těžší bude získat návyky, které vás srovnají a posílí. A nikdy se nezměníte, pokud neuvidíte výzvy, takové jaké jsou. Dobrou zprávou je, že čím více pádů jste zažili, tím lépe toho dosáhnete.

Obviňováním jiných lidí za to, že způsobily vaši situaci, jen oddalujete dobré věci, které byste už mohly zažívat. Osobní odpovědnost je ten první krok.

Pak přijde i pokušení, které je nevyhnutelné a všichni mu čelíme. I zde existuje boj a Vaše výzvy nejsou zvláštní, zažívá je každý. A i když jste například zranění nebo nemocní, stále existuje způsob, jak vybrat nejlepší možnosti v daném souboru okolností.

Nelze získat podporu doma? Najděte ji jinde a postupem času zjistíte, že jste se stali vzorem pro vaši rodinu. Bude to boj. Každý to zažije. Pokud se bojíte bojovat, pak pravděpodobně nedosáhnete pokroku. Boj je to, co vás drží od toho být slabý, tlustý, méně mobilní a celkově nekompletní.

Ukazování prstem nefunguje nikde na světě, tak neočekávejte, že právě u Vás bude fungovat.

"Otázkou je, zda se chystáte bojovat s Vaší výzvou nebo ji necháte utéct? Volba je jen na Vás. Vždy to tak bylo a vždy to tak bude."

Pavel Kučera