Steroidy vs. Vaše srdce

Tady je nový výzkum.

Steroidy vs. Vaše srdce_HIGHPROTEIN_článek

Většina laiků si neuvědomuje, že anabolické steroidy jsou v podstatě syntetické verze testosteronu. je pravda, že se liší tím, jaké mají androgeny (schopnost ovlivňovat fyzické pohlavní charakteristiky) a jak jsou anabolické (kolik stimulují růst), ale je to v podstatě testosteron, který nosí různé chemické klobouky a různé páry křiklavých kalhot.

Je zřejmé, že existuje značná část sportovců - zejména kulturistů - kteří používají ohromující množství těchto analogů testosteronu po dlouhou dobu a lékaři je konečně začali brát na vědomí.

Zprávy nejsou dobré. Podle studie provedené americkými kardio lékaři se zdá, že velké množství steroidů, užívané po delší časové období, způsobuje zmatek na srdci.

Co steroidy mohou dělat?

Anabolické steroidy způsobují růst svalů. Srdce, i když je to jiný druh svalstva než kosterního, je stále sval. Proto může být také podníceno růst, když jsou zavedeny anabolické steroidy.

Zatímco růst srdce není instinktivně znějící jako špatná věc, může způsobit zesílení stěn srdce až do okamžiku, kdy ztratí ohebnost a to způsobí potíže s čerpáním krve.

Za druhé, dlouhodobé užívání anabolických steroidů jde ruku v ruce se zvýšením koronární aterosklerózy.

Co vědci našli?

Lékaři vzali 86 mužů, kteří užívali steroidy, a to v průměru sedm let. Všichni se věnovali kulturistice. Dále vzali také 54 nesteroidních zvedačů. Kardiovaskulární systémy obou skupin byly analyzovány a porovnány.

Hlavně měřily schopnost jejich srdce čerpat krev a míru plaku, který se jim uvolňoval do krve. Byly zde čtyři hlavní nálezy:

 1. Uživatelé AAS (anabolicko-androgenní steroid) prokázali značné poškození systolické funkce levé komory.
 2. Uživatelé AAS rovněž vykazovali narušení diastolického fungování levé komory.
 3. Uživatelé AAS vykazovali signifikantně vyšší hypertrofii levé komory než ne-uživatelé.
 4. AAS užívání bylo spojeno se zvýšenou koronární aterosklerózou a stupeň aterosklerózy koreloval s délkou užívání. Ve skutečnosti byl stupeň plaku nalezený v jejich srdcích docela děsivý.

Autoři studie dospěli k závěru, že:

"Souhrnem naše nálezy naznačují, že dlouhodobé užívání AAS je spojeno s nežádoucími kardiovaskulárními fenotypy charakterizovanými patologií myokardu a patologií koronární arterie, což může představovat klinicky podstatný a převážně nerozpoznaný problém veřejného zdraví."

Druhá stránky testosteronové mince

Pokud užíváte velké množství syntetického testosteronu, není dobré. Máte nízkou hladinu přirozeného testosteronu. Obrovská metaanalýza v JAMA zkoumala výsledky více než 100 testosteronových studií a stanovila, že nízké hladiny testosteronu mohou vážně ovlivnit zdraví srdce a často se projevují následujícími způsoby:

 • Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění
 • Zúžení karotid
 • Zvýšená incidence anginy pectoris
 • Abnormální EKG
 • Častější srdeční selhání

Co to všechno znamená pro vás?

Co nám naznačují tyto zpráv je, že jejich užívání není nejchytřejší cesta. Pokud se rozhodnete použít AAS, dodržujte, předem definovaný cyklus a pak vypněte.

A pokud máte nějaké příznaky nízké hladiny testosteronu, požádejte svého doktora o krevní test, abyste zjistili, zda je opravdu nízká. (Jen proto, že si myslíte "normální", neznamená to, že je normální. Opět jděte podle svých příznaků).

Pokud váš lékař myslí, že testosteronová substituční terapie je pro vás to pravé, nezapomeňte, že něco přes 200 mg týdně je ve skutečnosti malý steroidní cyklus, navržený více pro nasazení na svaly než pro vaše zdraví.

 

Reference:

 1. Aaron L. Baggish, Rory B. Weiner, Gen Kanayama, James I. Hudson, Michael T. Lu, Udo Hoffmann, Harrison G. Pope, " Cardiovascular Toxicity of Illicit Anabolic-Androgenic Steroid Use," Circulation, 2017;135:1991-2002.
 2. Rebecca Vigen, MD, MSCS1, et al., "Association of Testosterone Therapy With Mortality, Myocardial Infarction, and Stroke in Men With Low Testosterone Levels." JAMA. 2013;310(17):1829-1836