Skutečná příčina deprese

Je to stejně biologické, jako i duševní. Zde je způsob, jak to možná napravit!

Skutečná příčina deprese_HIGHPROTEIN_článek

Někdy je deprese běžnou reakcí na existenční bouřku, která prší na hlavu. Ale stejně jako každé špatné počasí, skončí, objeví se jasné mraky, vychází slunce a sračky se vypaří, aby odhalily zelenou, šťastnou krajinu.

Na druhou stranu, deprese je i onemocnění, které se vznáší kolem, jako jaderná zima, tráví Vaše nebe po celé týdny, měsíce nebo dokonce i roky. Něco jako opice z chemikálií v hlavě a Ty necítíš nic jiného než bezútěšnost přerušovanou příležitostnými záchvaty zoufalství.

Věda už má dnes představu, co je to, že opice ve Vaší hlavě Vás přenáší na špatné mentální místo. Je to zánět, totéž, co hraje zákeřnou roli ve fyzických nemocech. Jako takové může být pro potlačení deprese použito několik protizánětlivých látek, jako je kurkumin, kreatin a omega 3 mastné kyseliny.

Důkazy

Mnoho vědců si všimlo, že cytokiny - malé proteiny, které se účastní boje proti patogenům - zaplavují hlavu během depresivních epizod a poté ustupují, když se pacient normalizuje. Toto pozorování spolu s rostoucími hromadami podobných důkazů vede mnoho lékařů a vědců, aby věřili, že deprese má co do činění s tělem. Mnoho z nich je toho názoru, že deprese by měla být rebrandována jako infekční, ale ne nakažlivá nemoc: že je to stejně biologické jako psychické.

Jak bojovat bez léků na předpis

Pokud je pravda, že deprese je zapříčiněna zánětem, můžeme bojovat a případně ji dokonce léčit protizánětlivými doplňky. Tyto tři se ukázaly jako účinné:

Kurkumin je jedinečný mezi protizánětlivými, antidepresivními látkami v tom, že je prokázáno, že napomáhá depresi sám o sobě a nikoliv jako adjuvantní terapii SSRI (selektivní inhibitor absorpce serotoninu). Jinými slovy, nemusíte je kombinovat s přípravky Lexapro, Zoloft, Paxil nebo jinými antidepresivním lékem.

Jedna taková studie (existuje jich několik) se týká 56 osob s velkou depresivní poruchou. Byli léčeni 500 mg kurkumin dvakrát denně nebo placebo po dobu 8 týdnů. Od 4 do 8 týdne byl kurkumin "významně účinnější než placebo při zlepšování některých příznaků souvisejících s náladou".

Dva další protizánětlivé doplňky, kreatin a omega 3 mastné kyseliny, byly také testovány ve spojení s SSRI.

Například, když kreatin (3 gramy denně pro první týden a 5 gramů denně po dobu 7 týdnů) a antidepresivum Lexapro byly podány depresivním ženám, vykazovali výrazně vyšší zlepšení v mentálním stavu než ženy, kterým byl podán pouze Lexapro.

Podobně, když u depresivních žen byly podány omega 3 mastné kyseliny (rybí olej v množství 1800 mg EPA a 400 mg DHA po dobu 9 týdnů) a antidepreivum Celaxa, vykazovali výrazně vyšší zlepšení v mentálním stavu než ženy, které dostali pouze Celaxa.

Co to zanamená pro Vás

Pokud jste byli klinicky diagnostikováni s depresí, můžete s doktorem promluvit o tom, že kombinujete léčbu s jedním nebo více popsanými doplňky výživy.

Pokud příležitostně trpíte záchvaty samodiagnostikované deprese, která se zhoršuje, možná budete chtít experimentovat s použitím jednoho ze tří popsaných doplňků, abyste zjistili, zda Vám mohou pomoci z Vaše ponurého mentálního stavu.

A jestli Vás toto vše míjí, buďte šťastní, ale občas si zkuste všimnout, kolik skrytých rolí hraje zánět v našem fyzickém i duševním zdraví. Ať už si to uvědomujete nebo ne, je život zánětlivým stavem a nekontrolovaným chronickým zánětem může vést k řadě zdravotních chorob a špatnému zdraví obecně.

 

Reference:

  1. Adrian L. Lopresti, Michael Maes, Garth L. Maker, Sean D. Hood, Peter D. Drummond," Curcumin for the treatment of major depression: A randomised, double-blind, placebo controlled study. "Journal of Affective Disorders, Volume 167, October 2014, Pages 368-375
  2. IK Lyoo, M.D., Ph.D.; et al. "A Randomized, Double-Blind Placebo-Controlled Trial of Oral Creatine Monohydrate Augmentation for Enhanced Response to a Selective Serotonin Reuptake Inhibitor in Women With Major Depressive Disorder," Am J Psychiatry 2012;169:937-945
  3. Gertsik, et al. "Omega-3 Fatty Acid Augmentation of Citalopram Treatment for Patients With Major Depressive Disorder," Journal of Clinical Psychopharmacology, February 2012, Volume 32, Issue 1, pp. 61–64