Máte věřit osobnímu trenérovi, který nemá postavu?

Není neobvyklé vidět osobního trenéra, který vypadá hůře než jeho klientela. Může ještě šířit své odborné znalosti nebo by měl praktikovat to, co káže, než Vám řekne, co s tělem dělat?

Nedávno jsem slyšel jednu otázku (z vojenského prostředí): Můžete respektovat vůdce, který nemá silu? Verdikt byl jednoznačný: je těžké následovat někoho, kdo nemůže jít příkladem.

Ovšem stejný postoj přechází do světa fitness. Můžete respektovat osobního trenéra, jehož stavba těla není imponující?

Obě strany tohoto názoru se stále hádají, ve své kariéře jsem už viděl obě strany v reálném životě.

Máte věřit osobnímu trenérovi, který nemá postavu_HIGHPROTEIN_článek

Vzhled klame

Trenéři, jak se často říká, jsou svoji vlastní nejlepší reklamou a mnozí se snaží o udržení zdravého těla s tohoto důvodu. Ale navzdory tomu, co se říká, nemusí být obrovští, aby byli fyzicky schopní. Nejkrásnější vzhled není vždy ukazatelem špičkové zdatnosti, protože řada dalších faktorů přispívá k výkonu a funkčnosti.

Stejně důležité je, že někdo kdo má působivý svalový rozvoj a jednociferný tělesný tuk, může být zcela neschopný přenést tyto výsledky na Vaši postavu. Každí člověk je jedinečný a dobrý osobní trenér musím mít znalosti, jak trénovat mimo své fyzické vlastnosti. Jako příklad si třeba uveďme: "Tiger Woods má golfového trenéra a předpokládám, že je horší golfista než Tiger:"

Kvalifikovaní trenéři zahrnují základy často přehlížené příležitostnými nováčky. Komplexní posilovací a kondiční program zahrnuje mobilitu a trénink flexibility (ani jedno z nich nevytváří mohutný hrudník nebo "six pack" na břiše), ale oba jsou nezbytné pro lepší kondici. Tyto nepostradatelné aspekty způsobilosti jsou v mysli každého dobrého trenéra, ale pravděpodobně se nezobrazí na jeho vzhledu, a to je v pořádku.

Jiným způsobem, stejně jako svalový vzhled samo o sobě není ukazatelem kondice, síla Vašeho trenéra neřídí jeho schopnosti. Kvalifikovaný trenér síly nemusí být silný a přesto Vám pomůže dosáhnout výsledků. Mnoho z nejlepších školitelů má vynikající znalosti, ale průměrnou postavu. Rozdíl je, že výborně umí učit ostatní, což je přesně to, co chcete od trenéra.

Slabý trenér, slabé výsledky?

Pokud Váš trenér nemůže zvednout víc než prázdnou žerď, dejte pozor, aby jste se jednoho dne neocitli na špatné straně pokusu o osobní maximum, které Vám ublíží. Dobrý trenér zná své omezení a nikdy Vás nenechá zajít do nebezpečných pozic, pokud je sám zažil. Špatný trenér, je prostě špatný trenér!

Ne, trenér nemusí vypadat jako fitness model, ale pokud je zjevně nezkušený (neinformovaný) a nezdá se, že se toho obává, berte to jako obrovskou červenou vlajku. Najděte si někoho, kdo bere fitness vážně a zabývá se tím, co káže. Nemusí být posedlí svým vlastním vzhledem (není nic horšího než trenér, který se zajímá o svůj vlastní odraz v zrcadle, než o Vaše provádění cviků). Pokud však osobní trenér žije a skutečně miluje výcvik, je nejlepší šance, že Vám pomůže dosáhnout Vašich cílů.

Trénink je o Vás, nikoliv o trenérovi

Trenéři se nerodí, jsou "vyrobeni." Nejlepší prošli svou vlastní fitness cestou, která jim snad dává lepší nadhled. Kromě získání různých certifikátů se dozvěděli, co funguje a co ne, díky osobním pokusům a omylům. Chápou nejen biomechaniku a anatomii, ale i psychologii, což znamená, že vědí, co motivuje a co odrazuje klienty (trenér je sparing, motivátor a psycholog).

Máte věřit osobnímu trenérovi, který nemá postavu?

Uvažujte o Vašem trenérovi jako o učiteli, ne jako o příkladu! Mnoho cest vede ke stejnému cíli a nejlepší člověk, který Vás vede, je někdo, kdo ví, jak se na této cestě pohybovat. Zkušený trenér uznává, že cesta ve fitness je jedinečná a náročná a poskytuje Vám plán a motivaci, aby jste uspěli.

"Trenér má být Vaším sparingem, motivátorem a psychologem."

Pavel Kučera