Kreatin! Jaký typ je nejlepší?

Za roky co sleduji svět výživy, jsem byl svědkem toho, že každá varianta kreatinu přichází na trh a slibuje skvělé výsledky. Často se mě ptají, proč nenabízíme některé s těchto tzv. "uber" kreatinů. No, kdyby lidé za těmito takzvanými "uber" kreatiny nabídli nějaké opravdu silné důkazy, které by prokázali svou nadřazenost vůči kreatin monohydrátu. Ale neexistuje žádný. O to znepokojivější je skutečnost, že téměř žádný z těchto nových typů kreatinu nemá dlouhodobou studii bezpečnosti. Zvláště znepokojující je kreatinový nitrát (dusičnan).

Kreatin Jaký typ je nejlepší_HIGHPROTEIN_článek

Ve společnosti HIGHPROTEIN u všech surovin laboratorně sledujeme ukazatele čistoty a zdravotní nezávadnosti. Kreatin ze západní Evropy je ve skutečnosti nejpoužívanější, nejvíce osvědčená a bezpečná forma kreatinu na světě. Jsou spotřebovány doslova miliardy porcí po celém světě. Olympijští sportovci, profesionální sportovci a amatérští sportovci se těší z jeho výhod. S takovou prokazatelnou historií se opravdu musíte ptát sami sebe, proč byste riskovali vaše zdraví jinou formou? Také se podívejme na všechny různé formy a budete překvapení, až uvidíte, kolik jich existuje:

Creatine α-amino butyrate

Creatine α-ketoglutarate

Creatine anhydrous

Creatine citrate

Carnitine creatinate

Creatine decanoate

Creatine ethyl ester

Creatine gluconate

Creatine ketoisocaproate

Creatine malate

Creatine methyl ester HCl

Creatine orotate

Creatine pyroglutamate

Creatine pyruvate

Creatine taurinate

Sodium creatine phosphate

Jsem si jistý, že jich bude více a bezpochyby jsou některé, které mi chybí. Tento seznam vychází s publikované vědecké studie, která zkoumala všechny výš uvedené formy kreatinu.

Studie “Analysis of the efficacy, safety, and regulatory status of novel forms of creatine”  je k dispozici na webu springer.com, publikovaná v roce 2011 a existuje nález, že žádný z nich nebyl účinnější než kreatin monohydrát. Žádný!

Cituji poslední odstavec ze studie, "neexistují žádné důkazy podporující marketingové tvrzení, že tyto novější formy kreatinu jsou stabilnější, rychleji tráveny a efektivněji zvyšují hladinu svalového kreatinu." 

Pokud jste společnost zaměřená na marketing každé myslitelné formy kreatinu, pak je tato studie špatná zpráva, protože to jasně znázorňuje obraz pro spotřebitele. Ten poslední odstavec je vše, co lidé potřebují pochopit. Myslím si, že je spíš frustrující vidět tolik společností, které prosazují takzvané výhody, které jednoduše nevycházejí, když se důkladně zkoumají. Jednoduchá pravda spočívá v tom, že některé společnosti zaměřující se na doplňky výživy prostě nemají základní znalosti. Jsou příliš zaměřené na to, že se pokusí dodat další nejlepší věc s malým ohledem na účinnost a bezpečnost spotřebitele.

To mě vede ke kreatinovému nitrátu. Osobně bych se jej nedotkl. Existují dva důvody. První je jednoduchý, není lepší než kreatin monohydrát a není podložen studiemi. Za druhé, a možná i nejvíce znepokojující je, že existuje článek v Journal of Applied Physiology, který varuje před možnými karcinogenními účinky dusičnanů.

Navrhují Vám přečíst si článek "Beware of the pickle: health effects of nitrate intake"  dříve, než zvážíte použití kreatinového nitrátu nebo jiných nitrátových doplňků.

Pevně věřím v to, co říkám, doplňky stravy používám denně. Miluji svoji práci a veškeré věci, které dělám u společnosti HIGHPROTEIN a které nás odlišují. S čistým svědomím mohu říct, že neexistuje absolutně žádný doplněk stravy, který vyrábíme a nepoužívám jej. Jsem tu už dost dlouho, abych věděl, co funguje a co ne, co je bezpečné a co není!

Takže jaký kreatin je nejlepší? Jednoznačně ten který používáme už více jak dvě desetiletí po celém světě.

 

Související produkty: