Kam mizí tuk, když hubnete

Pouze 1 z 1000 lidí skutečně ví, co se stane s tukem když hubnete. Smutné!

Kam mizí tuk, když hubnete_HIGHPROTEIN_článek

Pravděpodobně znáte někoho, kdo používá chytré kalhoty, různé masti, tablety nebo nějaké know-how z facebooku, které funguje na tisíce lidí.

Další co sleduji ve svém okolí je nemálo trenérů, výživových poradců, kteří "obtěžují" své klienty dlouhými řečmi o paleo dietě, o výhodách celozrnné stravy, avokáda (většinou v souvislosti s keto dietou) a spoustu dalších nejen diet.

Díky tomuto všemu pravděpodobně zhubnete kila za týden, ale zkuste se jich zeptat na jednoduchou otázku:

"Co se stane s tělesným tukem, když ho ztratíme?"

Je praděpodobné, že se tane jedna ze dvou věcí: Řeknou něco o tom, že "vyhořel", že se používá k výrobě energie - což není špatně, ale porušuje to aspoň jeden fyzikální zákon - nebo se nervozně poškrábají za krkem a zamumlají něco o zmizení.

Je úžasné, že skutečná odpověď je známá jen málo komu. Koneckonců, ti z nás, kteří věnují velkou část života snaze zjistit, jak tělesný tuk opravdu porazit to vědí.

Bohužel, každý je dnes odborník na výživu po shlédnutí pár videí na Youtube a přečtení pár článků. Tito moderní odborníci na výživu nejen neznají svého nepřítele, ale dokonce ho úplně špatně charakterizují.

Jaká je tedy skutečná odpověď?

Krátká odpověď je, že doslova vydýcháte většinu s vašich plic. Zbytek opouští vaše tělo v moči, potu a jakýmkoliv další tělesným sekretem.

Zde je přesně co se děje, krok za krokem:

  1. Všechny tuky v těle existují jako triglyceridy a mnohé z nich jsou uloženy jako kapičky oleje v tukových buňkách, které se vyskytují v celém těle. Existují jako dodávka paliva.
  2. Pokud snížíte kalorie prostřednictvím stravy nebo cvičení, enzym nazývaný hormonálně senzitivní lipáza je aktivován hormonálními posly a rozkládá triglyceridy na glycerol a mastné kyseliny.
  3. Tyto složky rozkladu se pak uvolňují do krevního oběhu, kde jsou absorbovány především játry, následované svaly.
  4. Jakmile jsou absorbovány játry nebo svaly, triglyceridové složky se dále rozpadají a přeskupují, což vede k velkému množství acetyl-CoA.
  5. Acetyl-CoA se spojuje s oxaloacetátem v mitochondriích buněk za vzniku kyseliny citronové.
  6. Toto iniciuje cyklus kyseliny citronové, který se nazývá Krebsův cyklus, který generuje oxid uhličitý, vodu, teplo a ATP.
  7. Oxid uhličitý pak opouští tělo plicemi, když vydechujete, zatímco voda vychází většinou z moči a potu. Teplo, které se uvolnilo cyklem kyseliny citronové, udržuje teplotu těla a ATP generuje síly v každém pohybu, který učiníte, ať již vědomě (chůze, zvedání hmotnosti, žvýkání žvýkačky atd.) Nebo podvědomí (pumpování srdce a dýchání, mimo jiné).

V méně technických termínech, jakákoliv energie (potraviny), kterou konzumujeme, je uložena v tukových buňkách jako triglyceridy. Když vynaložíme více energie, než konzumujeme, jsou triglyceridy vylučovány z těla, aby mohly být použity jako palivo.

Tyto mastné kyseliny se dále rozpadají na ještě menší chemické složky a toto rozdělení vede k energii, vodě a spoustě oxidu uhličitého.

Britský lékařský časopis popsal proces konkrétněji a napsal, že člověk potřebuje vdechnout asi tři kilogramy kyslíku, aby spálil 0,45 kg tuku. Kyslík iniciuje výše uvedené metabolické procesy, což má za následek zhruba tři kilogramy oxidu uhličitého a zhruba půl litru vody.

Oxid uhličitý je vydechován a voda opouští tělo močí, potem, stolicí, slinami nebo jakoukoli jinou tělesnou tekutinou na kterou si vzpomenete.

Učiní tyto informace mou dietu účinnější?

Znalost přesného procesu, ke trému dochází při ztrátě tělesného tuku, nebude vést k tomu, aby vám pomohla ke ztrátě dalšího tělesného tuku. Mohlo by to však trknout některé trenéry, odborníky na výživu a dokonce i lékaře, kteří nemají nejmenší tušení o tom, jak funguje ztráta tuku.

A mohlo by vám to přinést trochu uspokojení, že s každým vydechnutím, které uděláte během tvrdého tréninku, každá kapka potu, které steče z vašeho čela, vytlačuje váš tuk z těla.