Další skvělí důvod k pití zeleného čaje

Má tolik přínosů pro zdraví, ale tady je další důvod, proč používat zelený čaj.

Další skvělí důvod k pití zeleného čaje_HIGHPROTEIN_článek

Potlačuje rakovinu kůže

Výzkum ukázal, že hlavní katechin v zeleném čaji, EGCG, zabraňuje proliferaci leukocytů, což jsou bílé krvinky, které někdy naznačují nástup rakoviny kůže. Navíc EGCG také indukuje rakovinné kožní buňky k provedení apoptózy, což je technické slovo pro sebevraždu buněk.

Znamená to, že zelený čaj nejen znemožní poškození sluncem, ale může to vlastně zvrátit. Je také možné, že zelený čaj, jako aspirin, si může dovolit jistou ochranu před melanomem, nejnebezpečnější formou rakoviny kůže.

Kolik zeleného čaje?

Většina odborníků si myslí, že potřebujete mezi 250 až 400 mg extraktu zeleného čaje (obsahujících čtyři hlavní polyfenoly ze zeleného čaje), aby případně ochránily před poškozením sluncem. Můžete to dostat ze šálku zeleného čaje, který obsahuje průměrně 253 mg katechinů.

Někteří vědci se však domnívají, že je to jedna zvláštní katechinka ze zeleného čaje, EGCG, která provádí veškeré kouzlo a průměrný šálek zeleného čaje obsahuje asi 50 miligramů.

Je zřejmé, že věda není přesvědčena o perfektním dávkování a je ještě problematičtější vzhledem k tomu, že šálek zeleného čaje (a různé odrůdy a dokonce i jiné plodiny stejného druhu) se v obsahu katechinu obrovsky liší.

Moje rada

Můžete jednoduše vypít několik šálků (2 - 4) normálně uvařeného, ​​potenciálně slabého zeleného čaje. Dokonce i to může být příliš hrozné, ale podívejte se na to takto: Pokud nemůžete mít tři nebo čtyři šálky, jeden nebo dva jsou lepší než nic a v závislosti na síle směsi vám dokonce mohou dát to, co potřebujete.

A k tomu vše nezapínejte ani na čisté vitamíny a minerální látky.

 

Reference:

  1. Vayalil PK, Mittal A, Hara Y, Elmets CA, Katiyar SK., "Green tea polyphenols prevent ultraviolet light-induced oxidative damage and matrix metalloproteinases expression in mouse skin." J Invest Dermatol. 2004 Jun;122(6):1480-7.
  2. Ahmad N, Feyes DK, Nieminen AL, Agarwal R, Mukhtar H. "Green tea constituent epigallocatechin-3-gallate and induction to apoptosis and cell cycle arrest in human carcinoma cells." J Natl Cancer Inst 1997 Dec 17;89(24):1881-6.