5 důvodů, proč potřebujeme ZMA!

Pokud opravdu chcete, aby Vaše výsledky pokročili na další úroveň, je důležité rozšiřovat své obzory a podívat se na nové doplňky, které Vás mohou vést správnou cestou k dosažení vysněných výsledků. ZMA je jedním z těchto doplňků.

Když většina lidí myslí na doplňky výživy, které jsou navrženy tak, aby Vám pomohly vytvořit maximální množství svalů, přemýšlíte o takových, jako je kreatin, proteinový prášek, látky zvyšující hmotnost nebo testosteronové boostery. Tyto doplňky jsou mnohem více známé a většinou o nich uslyšíte i ve Vaší posilovně.

Pokud skutečně chcete své výsledky povznést na další úroveň, je však důležité rozšířit si obzory a podívat se na další doplňky, které mohou nabídnout řadu výhod. ZMA je jedním z těchto doplňků a velice často je přehlížený.

Zde jsou některé z hlavních důvodů, proč brát ZMA vážně.
 
5 důvodů, proč potřebujeme ZMA_HIGHPROTEIN_článek
 

1. Zvýšená funkce imunitního systému

Téměř všichni známe - ležíte v posteli, necítíte se dobře, uvažujete o tom, zda můžete do posilovny nebo ne, abyste odtrénovali. Obecným pravidlem je, že pokud se cítíte dobře od krku dolů, můžete jít do posilovny. Pokud Vaše tělo bolí, Váš pohyb je pomalý a při vstávání z postele se cítíte jako při cvičení, měli byste vynechat a odpočinout si.
 
Když se to stane příliš často, začnete tlumit schopnost dobře trénovat.
 
Jedna studie, kterou zveřejnila Wayne State University School of Medicine, naznačuje, že doplnění zinku má pozitivní vliv na snižování hladiny oxidativního stresu a zánětů v celém těle.
 
Vzhledem k tomu, že jednou z primárních složek ZMA je zinek, přidáním této látky mezi Vaše doplňky výživy, Vám může poskytnout větší šanci na odvrácení běžného nachlazení, stejně jako jakékoliv jiné nemoci, které se mohou pokusit potlačit Váš imunitní systém.
 

2. Prevence nutričního nedostatku

Dalším důvodem pro přidání ZMA do Vašeho denní jídelníčku je to, že zinek se stává živinou, kterou mnozí lidé nedokážou přijmout z typické denní stravy. Největším zdrojem zinku jsou ústřice, hovězí kýta, krab, vepřová plec, z nichž všechno jsou potraviny, které často nejíme.
 
Jedna studie publikovaná v časopise Nutrition Journal hodnotí celkový příjem potravy, složení těla a biochemický profil vytrvalostních sportovců. Studie zjistila, že zatímco celkový příjem bílkovin byl dostačující mezi atlety, byl nedostačující v několika klíčových živinách, přičemž zinek byl primární.
 
Další živiny, které nejen sportovcům údajně chybí jsou hořčík, draslík, vitamín E a vápník. Hrají důležitou úlohu při svalové kontrakci. Pokud nepřijímáte dostatečné množství živin, uvidíte negativní přínos na Váš výkon a svalový přírůstek.
 

3. Ztráta zinku v průběhu cvičení

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje koncentrace zinku v těle pro ty, kteří pravidelně intenzivně cvičí, je ztráta zinku potem. Jedna studie zveřejněná v International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism se zaměřila na železo a zinek, které ztrácejí sportovci během dvouhodinového cvičení.
 
Vědci zjistili, že zatímco ztráty železa byly pouze 3 % u mužů a 1 % u žen ztráty zinku byly mnohem vyšší, u mužů 9 % a u žen 8 %.
 
To dokazuje, že po náročném tréninku můžete vidět mnohem vyšší podíl zinku ztraceného potem z těla než jiných minerálů, což vyžaduje doplnění. Tělo může mít zavedené metody ochrany, aby udrželo železo v těle během cvičení, nicméně to samé o zinku nelze říct.
 

4. Hladiny zinku a testosteronu

Je velmi dobře známo, že testosteron je jedním z nejvíce převládajících hormonů, který působí v těle na budovaní svalů. Obecně řečeno, čím vyšší jsou hladiny testosteronu, v celém těle, tím vyšší bude Vaše šance na syntézu svalové hmoty.
 
Zinek je minerál, který se zdá být v korelaci s testosteronem u mužů: proto by měl mít vliv na Váš celkový pokrok. V jedné studii publikované v časopise Journal of Human Reproductive Sciences vědci zjistili, že spotřeba 5 mg denně koreluje s vyššími hladinami testosteronu v těle.
 
Většina produktů ZMA na trhu obsahuje alespoň tuto úroveň minerálu - ne-li víc - takže by mělo být pro Vás snadné dosáhnout této dávky prostřednictvím dodatečného použití.
 

5. Trijodthyronin hormon

Konečně, poslední důvod pro přidání ZMA je proto, že studie ukázaly, že využití doplňků zinku může pomoci zvýšit koncentrace hormonů štítné žlázy i testosteronu, jak v klidu, tak po vyčerpávajícím cvičení.
 
Jedna studie se zabývala dopadem perorální (podávaný ústy) suplementace zinku po dobu čtyř týdnů u sedavých mužů. Studie zjistila, že po čtyřtýdenním období bylo provedeno vyčerpávající cyklistické cvičení a hladiny hormonu štítné žlázy a testosteronu nabyly tak nízké jako před podáním zinku.
 
Vzhledem k tomu, že hormony regulující hormony štítné žlázy kontrolují rychlost metabolismu a ta hraje rozhodující roli v tom, jak rychle je sval vybudován (tato rychlost vede v podstatě k syntéze bílkovin a dalším reakcím v těle). Čím rychleji dochází k metabolismu, tím větší je pravděpodobnost, že bude stavět svalovou hmotu nebo spalovat tělesný tuk, v závislosti na stravě, která se během této doby spotřebuje.
 
Ujistěte se, že tento doplněk nepřehlédnete. Je to velmi efektivní způsob, jak podpořit další zisk z vašeho tréninku a také pomáhá udržet Vaše tělo ve formě.
 
 
Reference:
  1. Prasad, AS. (2008) Zinc in human health: effect of zinc on immune cells. Molecular Medicine. Wayne State University School of Medicine
  2. Antunes, HK, et al. (2007). Nutritional status of adventure racers. Nutrition
  3. Cheuvront, SN. Et al. (2002). Sweat iron and zinc losses during prolonged exercise. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism
  4. Dissanayake, D. et al. (2009). Effects of zinc supplementation on sexual behavior in male rats. Journal of Human Reproductive Sciences
  5. Kilic, M. (2007). Effect of fatiguing bicycle exercise on thyroid hormone and testosterone levels in sedentary males supplemented with oral zinc. School of Physical Education and Sports

 

Související produkty: